CBT
Kognitív Viselkedésterápia
A Kognitív Viselkedésterápia (cognitive behavioral therapy: CBT) egy pszichológiai kezelési forma, amely hatékonyságát számos probléma esetén bebizonyította, ideértve pl. a depressziót, szorongásos zavarokat, alkohol- és droghasználati problémákat, házassági gondokat, evészavarokat és súlyos mentális betegségeket is.
A CBT tulajdonképpen egy verbális terápiás módszer, amely azáltal segíthet a problémák kezelésében, hogy segít felismerni, majd megváltoztatni a gondolkodásmódját és a viselkedését, mely a problémáihoz vezetett.
Segít az embereknek megtanulni, hogyan azonosítsák és változtassák meg a viselkedésre és érzelmekre negatív hatással lévő destruktív vagy zavaró gondolati mintáikat.
A kognitív viselkedésterápia az automatikus negatív gondolatok megváltoztatására összpontosít. A CBT segítségével ezeket a gondolatokat a terápiában részt vevő kliensek azonosítják, megkérdőjelezik, és objektívebb, reálisabb gondolatokkal helyettesítik.
Számos kutatás azt sugallja, hogy a CBT jelentős javulást eredményez a funkcionálásban és az életminőségben. Több tanulmány szerint a CBT ugyanolyan hatékony vagy hatékonyabb lehet más pszichoterápiás formákkal vagy pszichiátriai gyógyszerekkel összehasonlítva.
A CBT sok más pszichoterápiás kezeléstől különbözik. Alapelvei:
- A pszichológiai problémák, részben hibás vagy nem segítő gondolkodási módokon alapulnak.
- A pszichológiai problémák részben tanult, nem segítő viselkedésmintákon alapulnak.
- Azok, akik pszichológiai problémákkal küzdenek, tanulhatnak jobb módokat a megküzdésre, ezáltal enyhítve tüneteiket és hatékonyabbá válhat az életük.
A CBT kezelés általában erőfeszítéseket igényel a gondolkodási minták megváltoztatására:
- Azoknak a torzításoknak felismerését, amelyek a problémákat okozzák, majd azok újraértékelését a valóság tükrében.
- Jobb megértés kialakítása mások viselkedéséről és motivációjáról.
- Problémamegoldó készségek használata nehéz helyzetek kezeléséhez.
- Nagyobb önbizalom kialakítása a saját képességekben.
A CBT kezelés általában erőfeszítéseket igényel a viselkedési minták megváltoztatására is:
- Azokkal a félelmekkel való szembenézés, amelyeket elkerültek.
- Szerepjátékok alkalmazása a másokkal potenciálisan problémás interakciókra való felkészüléshez.
- Az elme megnyugtatásának tanulása és a test ellazításának képessége.
A CBT üléseken a terapeuta és a kliens/ügyfél együttműködik, kollaboratív módon, hogy megértse a problémát és kidolgozzon egy kezelési stratégiát.
A CBT hangsúlyt fektet arra, hogy a kliensek/ügyfelek végül önmaguk terapeutáik legyenek. A szakmai foglalkozásokon és a foglalkozásokon kívüli "házi feladatok" segítségével a kliensek/ügyfelek fejleszthetik a megküzdési készségeiket, és megtanulhatják, hogy a saját gondolkodásukat, problémás érzelmeiket és viselkedésüket hogyan változtathatják meg, hogy az a jövőben a javukat szolgálja.
A CBT terapeuták, arra fektetnek nagyobb hangsúlyt, hogy mi zajlik az egyén életében a jelen pillanatban, mik azok, amik akadályozzák az előrehaladást és a normális életmódot, nem pedig arra, hogy mi vezetett el a nehézségeikhez. Bizonyos mértékű információ szükséges a múltról, de a fókusz főként arra irányul, hogy előre haladva hatékonyabb módokat fejlesszenek ki az életben előjövő nehézségek leküzdésére.
Egy biztonságos, szeretetteljes és ítélkezésektől mentes közegben, 100%-os titoktarás, valamint egy finom kávé/tea/frissítő ital mellett, ezekre mind lehetőséged van, mert a figyelmem csak rajtad lesz!
Forrás: APA Div. 12 (Society of Clinical Psychology) / apa.org / webbeteg.hu
Fotók: pexels.com